Noord 8

Straat:Noord
Huisnummer:8
Toevoeging:
Kadasters:A 81
1713:Tweede Noord 19
1808:Tweede Oost 22
1885:Tweede Noord 22a
1908:Tweede Oost 47
Foto's
Inwoners
Eigenaars

Foto's

Factuur voor het verfen en afwerken van de schutting van de Bethelkerk van D. Kuperus, rijtuigschilder
Noord 8
Kadasternummer: A81
Datering: 15-1-1924
Bron: Jan Pieters Alkema
Identificatienummer: A-04-01-00082
Nummer 18 Kapper Rodenburg, nummer 6 Magazijn "De Ster" van Jopie van der Meer en de Korenbeurs. Naast de Koornbeurs met de grote deuren de auto spuiterij van Kuperus. Fam woonde samen met zijn broer hierboven. Daarnaast de baby zaak van Joop van der Meer de ster. Hier heeft ook nog een bloemen winkel van Visser in gezeten. Zoon later een bloemenwinkel in de Dijkstraat. Daar naast de herenkapsalon van Philipus Rodenburg daar naast de kapsalon voor dames ook van Rodenburg. Oude Rodenburg was een markante persoon en viel onder de bekende Franekers. Hij is plotseling overleden aan een hart stilstand. Dames kapsalon op de foto net grondig verbouwd. Na zijn overlijden is zoon Wijtse en zijn vrouw verder gegaan met de kapsalon. Wijtse zijn vrouw is ook plotseling overleden op de leeftijd van nog geen 60 jaar. Nu is er de kleinzoon deze heeft nog een salon in Sneek overgenomen. De feest verlichting op de wal staat er nog.
Noord 2,4,6,8,18,20,22,24,26
Fotograaf: J. Heitman de Groot
Identificatienummer: A-08-01-00162
Nummer 18 Kapper Rodenburg, nummer 16 Magazijn "De Ster" van Jopie van der Meer en de Korenbeurs. Pand met grote deur is gevestigd auto spuiterij van Kuperus. Als auto's opnieuw werden gespoten dreven er wolken verf over het Noord. Zijn verhuist naar de Tuinen.
Noord 2,4,6,8,18
Fotograaf: J. Heitman - de Groot
Identificatienummer: A-08-01-00163
Noord
Noord 4,6,8,18,20,1,3,7,9,11,13,17
Datering: 1900-1906
Bron: G. van der Heide
Identificatienummer: A-08-02-01031
Noord 6,8
Noord 6,8
Kadasternummer: A81
Datering: 30-09-2020
Fotograaf: Foeke Venema
Bron: Fotokring "De Zoeker" 
Identificatienummer: A-26-01-00349
Hotel "De Koornbeurs" op het Noord. Kinderen poseren.
Noord 2,4,6,8,18,20,22,24
Bron: Guido Vermei
Identificatienummer: A-23-02-01110
Hotel "De Koornbeurs" op het Noord. Kinderen poseren.
Noord 2,4,6,8,18
Bron: Guido Vermei
Identificatienummer: A-23-02-01111
Hotel "De Koornbeurs" op het Noord. Een vrouw met een kinderwagen en een ma met een kar.
Noord 2,4,6,8,18
Bron: Guido Vermei
Identificatienummer: A-23-02-01112
Hotel "De Koornbeurs" op het Noord.
Noord 2,4,6,8,18
Bron: Guido Vermei
Identificatienummer: A-23-02-01113
Hotel "De Koornbeurs" op het Noord. Mensen poseren voor de camera.
Noord 2,4,6,8,18
Bron: Guido Vermei
Identificatienummer: A-23-02-01114

Inwoners

Eigenaars

Grafzerken

Grafzerken in de kerk

In de Martinikerk bevinden zich in totaal 332 grafzerken voorzien van tekst en/of beeldhouwwerk. De oudste steen dateert uit het jaar 1387. De jongste zerk werd gemaakt in 1824. Na 1825 was het verboden om in de kerk begraven te worden.
Sommige grafzerken zijn goed bewaard gebleven, vooral de 27 die langs de muren zijn opgesteld. Een dergelijke steen was kostbaar en kostte vroeger evenveel als een boerderij! Andere grafstenen zijn in de loop van de tijden gebroken, gedeeltelijk zoekgeraakt, afgesleten of opzettelijk beschadigd. Adelijke namen en familiewapens werden zorgvuldig weggebeiteld in de Franse tijd, toen de leus “vrijheid, gelijkheid en broederschap” de boventoon ging voeren. Aan een flink aantal zerken in de kerk is dat heel duidelijk te zien. Er zijn dan krassen aangebracht op bijvoorbeeld het randschrift van een zerk.
Deze beschrijving heeft tot doel een aantal bestaande beschrijvingen te bundelen en – vooraf qua nummering van de zerken – met elkaar in overeenstemming te krijgen.
De nummering is ontleend aan:
• “Register van de grafzerken in de Martinikerk te Franeker”, een eerdere uitgave van het College van Kerkvoogden van de Nederlands Hervormde Kerk Franeker.
Gegevens zijn gebundeld uit:
• Op internet aanwezige beschrijving bekend als “Cannegieter“.
• Een door G. v/d Heide met dit doel aan ons ter beschikking gestelde beschrijving.
• Database van Gerard van der Heide met inwoners van Franeker ( 1640-1940 )
• Dr. A.L. Heerma van Voss: “De opgezette grafzerken in de Martinikerk te Franeker”.
• De gegevens van de Verzameling Hessel de Walle ( Via Alle Friezen

Thanks!

Uw bijdrage betreft :