Tuinen 55 (1841 OV 12a)

Straat:Tuinen
Huisnummer:55
Toevoeging:1841 OV 12a
Kadasters:D 533
1713:Oostvliet
1808:
1885:Oostvliet 39
1908:Oostvliet 57
Foto's
Inwoners
Eigenaars

Foto's

Voorheen was hier Bouwbedrijf Poelsma en Wiersma en gevestigd.Oude Opslag Handel in Lompen en Metalen van L.D. van der Veen en Co. Lolke van der Veen woonde op het 1e huis van de tuinen over de brug west. Op de foto staan van der Veen en zijn vrouw. Naast hun Maaike Boersma dochter van Boersma die voor in de schuur woonden ook nog een broer die nog in Franeker woont. Op het terrein zijn na de oorlog veel neergestorte vliegtuigen gesloopt. Munitie was nog regelmatig aanwezig en neergelegd op ons hof dat er naast lag. Regelmatig is door de Franeker politie deze munitie opgehaald en werd dan achter het bureau neergelegdHier is al met de sloop van de schuur begonnen. De Co was Jopie Huisman woonde in de Osingastraat. Deze is naar het W-Industrie terrein gegaan hier zijn ook schepen gesloopt. Is daar failliet gegaan en naar Vennep (L) verhuist. Daar heeft zijn zoon Jopie (Joop) een grote ijzerhandel gesticht. Lolke was een zuster van vrouw Lolkema die een eierenhandel dreef op de plaats waar nu de autospuiterij van Kuperus is. Woonden in huis waar T.Kuperus gewoond heeft. Het huis hebben ze destijds laten bouwen. Grond was van ons is geruild met stuk grond achter bij de tuin aan het Vliet. In die tijd waren er veel kippen in hokken en ook buiten in een ren. Liggen houten vaten op foto van het terrein ze bevatte schillen van citrus fruit uit Costa Rica afkomstig van de Jong daar. Deze is een broer van R.A. de Jong die een confijt fabriek in de tuinen bezat. Schuur staat op de plaats waar nu de Klabas staat. Is na dat alles afgebroken is een stortplaats van puin geweest van afgebroken woningen (onbewoonbaar verklaarde woningen) door de gemeente Franeker. Mensen waar werk voor gezocht werd en niets ander konden klopten de stenen met een hamer tot puin. Dit waren o.a. Hiele de Jong, Schele Hein (Nauta) en meer personen.
Tuinen 55
Fotograaf: P.H. Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00235
Heitman - tuincentrum
Tuinen 55
Datering: 21-12-2005
Bron: Handel & Nijverheid
Identificatienummer: A-08-05-00020
Tuinen. Tekeningen voor het bestemmingsplan Gemeente Franeker
Tuinen 54-58
Datering: 1982
Fotograaf: Architect Niek Adema
Bron: Architect Niek Adema
Identificatienummer: A-01-01-00135
Piet Herke Heitman voor de eerste gebouwde schoorsteen van de kwekerij Heitman.
Tuinen 54,55,56
Datering: Ca 1930
Fotograaf: A. Heitman (sr)
Bron: Arend Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00037
Verwarmingsketel van de kekerij van Heitman aan de Tuinen. Ketel werd nog met kolen gestookt. Later omgebouwd op gas.
Tuinen 54,55,56
Datering: 1957
Fotograaf: A. Heitman (jr)
Bron: Arend Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00040
Verwarmingsketel van de keekerij van Heitman
Tuinen 54,55,56
Datering: 1957
Bron: Arend Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00045
Kwekerij Heitman aan de Tuinen. Schuren aan het kanaal staan er nog niet zo lang. Daarvoor kon je de trein van hier weg zien rijden.
Tuinen 54,55,56
Datering: ca 1957
Fotograaf: A. Heitman jr.
Bron: Arend Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00115
Oude kas van kwekerij Heitman aan de Tuinen. Het later aangebouwde gedeelte. Kweekbakken gemaakt van hout.
Tuinen 54,55,56
Datering: 1960
Fotograaf: A. Heitman (jr.)
Bron: Arend Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00120
Oudste kas van Kwekerij Heitman aan de Tuinen. Dit was het begin van de kwekerij. Kweekbak van beton net daar onder een voorraad regenwater voor de planten.
Tuinen 54,55,56
Datering: 1960
Fotograaf: A. Heitman (jr.)
Bron: Arend Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00121
Een ingang naar kwekerij "Flora" van Heitman aan de Tuinen. Woningen waar het bord aan vast zit zijn afgebroken. Het dak was gemaakt van juffers, ruwe stammetjes met een onbeschoten dak.
Tuinen 54,55,56
Datering: ca 1956.
Fotograaf: A. Heitman (jr.)
Bron: Arend Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00122
Latere kwekerij Heitman. In de bakken eenjarige tuinplanten. Naast woning Heitman rechts nog aanwezig de schuur, de latere ingang van het Tuincentrum. Beide schoorstenen aanwezig.
Tuinen 54,55,56
Datering: 1958
Fotograaf: A. Heitman (jr)
Bron: Arend Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00124
Kwekerij van Heitman aan de Tuinen. Vanaf de schoorsteen gezien voor het kweken van eenjarige planten. Rechts hoofdzakelijk Chrysanten.
Tuinen 54,55,56
Datering: 1958
Fotograaf: A. Heitman jr.
Bron: Arend Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00125
Tuincentrum Heitman voor de eerste verbouwing. Hier is later de ingang van het tuincentrum gekomen. Rechts woonden onder A. Heitman (sr.) en boven P.A. Heitman. Links de garage van destijds gebr. Zuidema, transportbedrijf. Zij zijn vertrokken naar Joure. In later tijd werkplaats J. Dijkstra, die er naast woonde. Schuur en de schuur daarachter waren één geheel en destijds eigendom van Slagerij Zondervan van de Academiestraat. Hier stonden zijn koeien in. A. Heitman heeft dit deel van hem gekocht
Tuinen 54,55,56
Datering: 1958
Fotograaf: A. Heitman (jr.)
Bron: Arend Heitman
Identificatienummer: A-08-01-00137
Tuincentrum net voor de verbouwing. Winkel is al leeg dit is in 1992. Bootje van Piet ligt voor het huis in het water. Op de plaats van de ingang en de garage stonden 2 afgebroken onbewoonbaar verklaarde woningen die afgebroken zijn. Grond is door ons van de gemeente aangekocht
Tuinen 54,55,56
Datering: 1992
Fotograaf: A. Heitman (jr)
Identificatienummer: A-08-01-00410
Tuincentrum net voor de verbouwing. Winkel is al leeg dit is in 1992. Bootje van Piet ligt voor het huis in het water. Op de plaats van de ingang en de garage stonden 2 afgebroken onbewoonbaar verklaarde woningen die afgebroken zijn. Grond is door ons van de gemeente aangekocht
Tuinen 54,55,56
Fotograaf: A. Heitman (jr)
Identificatienummer: A-08-01-00412
Kwekerij Heitman ca 1960. Op de voorgrond ingekuilde struiken voor de verkoop.
Tuinen 54,55,56
Datering: ca 1960
Fotograaf: A. Heitman (jr)
Identificatienummer: A-08-01-00541
De kwekerij van Heitman . Piet H. Heitman staat op het dak bij de schoorstenen. grote bomen staan aan de Tuinen.
Tuinen 54,55,56
Datering: ca 1930
Fotograaf: A. Heitman (sr)
Identificatienummer: A-08-01-00542
Kwekerij Heitman aan de Tuinen.
Tuinen 54,55,56
Datering: ca 1957
Fotograaf: A. Heitman (jr)
Identificatienummer: A-08-01-00544
Overzicht van oude kwekerij van Heitman. Op de voorgrond ingekuilde heesters voor verkoop.
Tuinen 54,55,56
Datering: Ca.1962
Fotograaf: A. Heitman (jr)
Identificatienummer: A-08-01-00558
Familie Kuurstra van de Harlingerweg en de Boer van het Vliet op bezoek op de kwekerij van Heitman.
Tuinen 54,55,56
Datering: ca 1930
Fotograaf: A. Heitman (sr)
Identificatienummer: A-08-01-00561
Familie Heitman
Tuinen 54,55,56
Identificatienummer: A-08-01-00562
Tuinen 54,55,56
Identificatienummer: A-08-01-00563

Inwoners

Eigenaars

Grafzerken

Grafzerken in de kerk

In de Martinikerk bevinden zich in totaal 332 grafzerken voorzien van tekst en/of beeldhouwwerk. De oudste steen dateert uit het jaar 1387. De jongste zerk werd gemaakt in 1824. Na 1825 was het verboden om in de kerk begraven te worden.
Sommige grafzerken zijn goed bewaard gebleven, vooral de 27 die langs de muren zijn opgesteld. Een dergelijke steen was kostbaar en kostte vroeger evenveel als een boerderij! Andere grafstenen zijn in de loop van de tijden gebroken, gedeeltelijk zoekgeraakt, afgesleten of opzettelijk beschadigd. Adelijke namen en familiewapens werden zorgvuldig weggebeiteld in de Franse tijd, toen de leus “vrijheid, gelijkheid en broederschap” de boventoon ging voeren. Aan een flink aantal zerken in de kerk is dat heel duidelijk te zien. Er zijn dan krassen aangebracht op bijvoorbeeld het randschrift van een zerk.
Deze beschrijving heeft tot doel een aantal bestaande beschrijvingen te bundelen en – vooraf qua nummering van de zerken – met elkaar in overeenstemming te krijgen.
De nummering is ontleend aan:
• “Register van de grafzerken in de Martinikerk te Franeker”, een eerdere uitgave van het College van Kerkvoogden van de Nederlands Hervormde Kerk Franeker.
Gegevens zijn gebundeld uit:
• Op internet aanwezige beschrijving bekend als “Cannegieter“.
• Een door G. v/d Heide met dit doel aan ons ter beschikking gestelde beschrijving.
• Database van Gerard van der Heide met inwoners van Franeker ( 1640-1940 )
• Dr. A.L. Heerma van Voss: “De opgezette grafzerken in de Martinikerk te Franeker”.
• De gegevens van de Verzameling Hessel de Walle ( Via Alle Friezen

Thanks!

Uw bijdrage betreft :