Parallelweg 9

Straat:Parallelweg
Huisnummer:9
Toevoeging:
Kadasters:D 2020
1713:
1808:
1885:
1908:
Foto's
Inwoners
Eigenaars

Foto's

Wapenvergunning voor een jachtgeweer voor Gerrit Bouma , Landbouwer, geboren 12-04-1871 te Hitzum. (foto) Vergunning is afgegeven op 05-09-1934, en is geldig voor het schieten van schadelijk vogels voor huis en landerijen bij gemachtigde in gebruik.
Parallelweg 9
Datering: 05-09-1934
Bron: Gemeente Politie Franeker
Identificatienummer: A-07-03-00194

Inwoners

Eigenaars

Grafzerken

Grafzerken in de kerk

In de Martinikerk bevinden zich in totaal 332 grafzerken voorzien van tekst en/of beeldhouwwerk. De oudste steen dateert uit het jaar 1387. De jongste zerk werd gemaakt in 1824. Na 1825 was het verboden om in de kerk begraven te worden.
Sommige grafzerken zijn goed bewaard gebleven, vooral de 27 die langs de muren zijn opgesteld. Een dergelijke steen was kostbaar en kostte vroeger evenveel als een boerderij! Andere grafstenen zijn in de loop van de tijden gebroken, gedeeltelijk zoekgeraakt, afgesleten of opzettelijk beschadigd. Adelijke namen en familiewapens werden zorgvuldig weggebeiteld in de Franse tijd, toen de leus “vrijheid, gelijkheid en broederschap” de boventoon ging voeren. Aan een flink aantal zerken in de kerk is dat heel duidelijk te zien. Er zijn dan krassen aangebracht op bijvoorbeeld het randschrift van een zerk.
Deze beschrijving heeft tot doel een aantal bestaande beschrijvingen te bundelen en – vooraf qua nummering van de zerken – met elkaar in overeenstemming te krijgen.
De nummering is ontleend aan:
• “Register van de grafzerken in de Martinikerk te Franeker”, een eerdere uitgave van het College van Kerkvoogden van de Nederlands Hervormde Kerk Franeker.
Gegevens zijn gebundeld uit:
• Op internet aanwezige beschrijving bekend als “Cannegieter“.
• Een door G. v/d Heide met dit doel aan ons ter beschikking gestelde beschrijving.
• Database van Gerard van der Heide met inwoners van Franeker ( 1640-1940 )
• Dr. A.L. Heerma van Voss: “De opgezette grafzerken in de Martinikerk te Franeker”.
• De gegevens van de Verzameling Hessel de Walle ( Via Alle Friezen

Thanks!

Uw bijdrage betreft :