Sexbierumerweg 3 (1875 UB 59a,1987 Getswerderdijk nr. 3)

Straat:Sexbierumerweg
Huisnummer:3
Toevoeging:1875 UB 59a,1987 Getswerderdijk nr. 3
Kadasters:B 640
1713:Uitburen
1808:Uitburen
1885:Uitburen 148
1908:Uitburen 202
Foto's
Inwoners
Eigenaars

Foto's

De Sexbierumerweg met het huisje in de bocht. nu met adres Hulk 5. Grootouders met een moeder met twee kinderen. links nog een de vage contouren van Peilstation Löwenzahn. Het Jägerleitstellungen (vliegtuigcontrole centrum, Peilstation ) van Löwenzahn 1 aan de Harlingerweg. Met behulp van löwenzahn ( Paardenbloem) kon de positie van één jachtvliegtuig dat met de juiste ontvanger/zender was uitgerust worden uitgerekend. Met een regulier radar werd de positie van de 'vijand' bepaalt. Aldus kon de jagers naar de bommenwerpers worden geleid. Het systeem was omslachtig omdat slechts één vliegtuig per 'toren' kon worden begeleid. De rest van de formatie was dus van dit ene vliegtuig en vlieger afhankelijk. Daarom was Löwenzahn voorzien van diverse torens. Het werkte als volgt: Er werd een signaal naar de kist gestuurd, deze ontving het signaal en retourneerde het. De tijd die het signaal nodig had om terug te keren werd gemeten dan wist men de afstand en ook uit welke richting het kwam. Daardoor was de positie bekend. Eerder werd een variant gebruikt het zg Y-gerät. De kist vloog een koers, in rechte lijn, naar het doel, en op de juiste afstand (van te voren berekend) werden de bommen losgelaten, automatisch of handmatig. Handig in het donker of boven de wolken, maar gevoelig voor storingen van de vijand. In Franeker stonden de torens o.a aan de Donjumerlaan (Hertog van Saxenlaan) en de Sexbierummerweg. (Land van R. v.d. Wal) ongeveer aan de Getwerderdyk bij het viaduct van de A31 ( Bron: Gerke Hofstra)
Sexbierumerweg 3
Bron: Facebook
Identificatienummer: A-04-01-00895
De Sexbierumerweg met het huisje in de bocht. nu met adres Hulk 5
Sexbierumerweg 3
Bron: Archief Stichting Historisch Centrum Franeker
Identificatienummer: A-04-01-06578
Winter. De Hertog van Saxenlaan met het huisje in de bocht. nu met adres Hulk 5
Sexbierumerweg 3
Bron: Willem Miedema
Identificatienummer: A-13-04-00489
Winter. De Hertog van Saxenlaan met het huisje in de bocht. nu met adres Hulk 5
Sexbierumerweg 3
Bron: Willem Miedema
Identificatienummer: A-13-04-00490

Inwoners

Eigenaars

Grafzerken

Grafzerken in de kerk

In de Martinikerk bevinden zich in totaal 332 grafzerken voorzien van tekst en/of beeldhouwwerk. De oudste steen dateert uit het jaar 1387. De jongste zerk werd gemaakt in 1824. Na 1825 was het verboden om in de kerk begraven te worden.

Somminge grafzerken zijn goed bewaard gebleven, vooral de 27 die langs de muren zijn opgesteld. Een dergelijke steen was kostbaar en kostte vroeger evenveel als een boerderij! Andere grafstenen zijn in de loop van de tijden gebroken, gedeeltelijk zoekgeraakt, afgesleten of opzettelijk beschadigd. Adelijke namen en familiewapens werden zorgvuldig weggebeiteld in de Franse tijd, toen de leus "vrijheid, gelijkheid en broederschap" de boventoon ging voeren. Aan een flink aantal zerken in de kerk is dat heel duidelijk te zien. Er zijn dan krassen aangebracht op bijvoorbeeld het randschrift van een zerk.

Deze beschrijving heeft tot doel een aantal bestaande beschrijvingente bundelen en - vooraf qua nummering van de zerken - met elkaar in overeenstemming te krijgen.

De nummering is ontleend aan:

  • "Register van de grafzerken in de Martinikerk te Franeker", een eerdere uitgave van het College van Kerkvoogden van de Nederlands Hervormde Kerk Franeker.
Gegevens zijn gebundeld uit:

Er is geen nieuw materiaal toegevoegd noch een controle van de gebruikte historische gegevens uitgevoerd.

Namens het College van Kerkrentmeesters  •  Ir. F. Zandveld  •  Secretaris

Ter gevolge van de bouwkundige aanpassing (2015) in de Martinikerk hebben enkele zerken een nieuw positie gekregen.

J. Elsing  •  Lid Collectieve Kerkrentmeesters.


Thanks!

Uw bijdrage betreft :