Harlingerweg 29 (1923 Harlingerweg nr. 25b, in 1933 vernummerd)

Straat:Harlingerweg
Huisnummer:29
Toevoeging:1923 Harlingerweg nr. 25b, in 1933 vernummerd
Kadasters:D
1713:
1808:
1885:
1908:

Een verzoekschrift tot de bouw is op 18 Mei 1921 ingediend bij de Gemeente Franeker. Spoedig na de verlening van de vergunning op 23 mei 1921 is men aangevangen met de bouw van de woning. De bouw van de woning moet voorspoedig zijn verlopen want al op 14 september 1921 is de heer Loius Pierre Harlingerweg 29 (1923 Harlingerweg nr. 25b, in 1933 vernummerd)

Foto's
Inwoners
Eigenaars

Foto's

Harlingerweg 29. De woning van de directeur van de suikerfabriek, in de tweede wereldoorlog hooft kwartier van de Duitsers.
Harlingerweg 29
Bron: Archief Stichting Historisch Centrum Franeker
Identificatienummer: A-04-01-05274
De oorspronkelijke serre achter de woning van de directeur van de suikerfabriek, Theodorus Kroon in 1932. Zijn vrouw Josina de Kruijff met de twee herders Hector en Sara.
Harlingerweg 29
Datering: 1924 - 1933
Fotograaf: Theodorus Albertus Kroon, Dir. Suikerfabriek
Bron: Theodorus Kroon
Identificatienummer: A-04-01-00754
De bouw van de Directeurswoning van T. Kroon van de Beetwortelfabriek "Frisia" ( Suikerfabriek) aan de Harlingerweg 29
Harlingerweg 29
Datering: 1922
Bron: Sikke Meerman
Identificatienummer: A-04-01-00838
Achterzijde van de Directeurswoning van T. Kroon van de Beetwortelfabriek "Frisia" ( Suikerfabriek) aan de Harlingerweg 29
Harlingerweg 29
Datering: 1922
Bron: Sikke Meerman
Identificatienummer: A-04-01-00840
Voorzijde van de Directeurswoning van T. Kroon van de Beetwortelfabriek "Frisia" ( Suikerfabriek) aan de Harlingerweg 29
Harlingerweg 29
Datering: 1922
Bron: Sikke Meerman
Identificatienummer: A-04-01-00841

Inwoners

Eigenaars

Grafzerken

Grafzerken in de kerk

In de Martinikerk bevinden zich in totaal 332 grafzerken voorzien van tekst en/of beeldhouwwerk. De oudste steen dateert uit het jaar 1387. De jongste zerk werd gemaakt in 1824. Na 1825 was het verboden om in de kerk begraven te worden.
Sommige grafzerken zijn goed bewaard gebleven, vooral de 27 die langs de muren zijn opgesteld. Een dergelijke steen was kostbaar en kostte vroeger evenveel als een boerderij! Andere grafstenen zijn in de loop van de tijden gebroken, gedeeltelijk zoekgeraakt, afgesleten of opzettelijk beschadigd. Adelijke namen en familiewapens werden zorgvuldig weggebeiteld in de Franse tijd, toen de leus “vrijheid, gelijkheid en broederschap” de boventoon ging voeren. Aan een flink aantal zerken in de kerk is dat heel duidelijk te zien. Er zijn dan krassen aangebracht op bijvoorbeeld het randschrift van een zerk.
Deze beschrijving heeft tot doel een aantal bestaande beschrijvingen te bundelen en – vooraf qua nummering van de zerken – met elkaar in overeenstemming te krijgen.
De nummering is ontleend aan:
• “Register van de grafzerken in de Martinikerk te Franeker”, een eerdere uitgave van het College van Kerkvoogden van de Nederlands Hervormde Kerk Franeker.
Gegevens zijn gebundeld uit:
• Op internet aanwezige beschrijving bekend als “Cannegieter“.
• Een door G. v/d Heide met dit doel aan ons ter beschikking gestelde beschrijving.
• Database van Gerard van der Heide met inwoners van Franeker ( 1640-1940 )
• Dr. A.L. Heerma van Voss: “De opgezette grafzerken in de Martinikerk te Franeker”.
• De gegevens van de Verzameling Hessel de Walle ( Via Alle Friezen

Thanks!

Uw bijdrage betreft :